Přeskočit na obsah

Taxi v Číně a slovo FA PIAO, bez kterého se neobjedete

Jízda taxíkem v Číně může být pro někoho nového v zemi docela náročná. Ale s tímto průvodcem se snadno dostanete kamkoli po celé Číně.

Jak rozpoznat taxi v Číně

Čínské taxi jsou snadno rozpoznatelné podle svých barev. Jsou obvykle natřeny červenou, žlutou a zelenou nebo žlutou a černou barvou. Oficiální taxi poznáte také podle toho, že jsou tmavě modrá, zelená nebo béžová a mají široký žlutý pruh na bocích.

Jak najít a zavolat taxi

Taxi můžete získat jednoduše signalizací nebo provedením rezervačního telefonního hovoru. Vezměte prosím na vědomí, že taxi nemůžou zastavit kdekoli, například na rušné ulici s dopravní policií, takže řidiči pravděpodobně vaši signalizaci na takových ulicích ignoruji. Při signalizaci taxi vyhledejte zónu pro stání taxi nebo vyzkoušejte vedlejší silnici.

Jak komunikovat s řidičem taxi

Velmi málo taxikářů mluví anglicky. Proto je důležité mít u sebe vizitku svého hotelu nebo destinace nebo si nechat cíl zapsat v čínštině, abyste jej mohli ukázat řidiči. Ve velkých metropolích, jako je Peking a Šanghaj, se může ztratit i taxikář. Mějte telefonní číslo vaší destinace po ruce jen pro případ.

Taxi řidič v Číně

Jak zaplatit za jízdu?

Obvykle si zapne řidič měřič. Ale pokud ne, vystupte nebo trvejte na tom, aby tak učinil, pokud si nechcete najmout taxi na půl dne nebo na celý den a nedohodli jste se na stanovené ceně. Někteří řidiči se snaží předražit turisty.

Přineste drobné s sebou na výlety na krátké vzdálenosti. Řidiči se zdráhají rozměnit bankovky v hodnotě 100 jüanů a můžete skončit s falešnými bankovkami. Obvykle se spropitné neočekává. Vezměte prosím na vědomí, že jízdné je před zaplacením zaokrouhleno.

Co je to FA PIAO?

Až zaplatíte jízdné, prosím požádejte o účtenku a schovejte si ji. Na účtence je SPZ/RZ taxi. V případě, že máte nějaké stížnosti nebo něco zanecháte v taxíku, můžete zavolat na číslo taxislužby a kontaktovat je.

FA PIAO je čínské slovo pro účtenku. Tento dokument obsahuje důležité informace o prodejci, v našem případě o panu taxikáři. Místní taxikáři vědí, že pokud se cizinec stěžuje a mát uschovaný tento dokument, kde je prokázáno, že klient byl úmyslně poškozen, riskuje ztrátu práce jako taxikář na celý život.

Doklad od taxikáře v Číně

Jízda taxíkem v Číně: Několik rad

  1. Přivítejte se: Jakmile nastoupíte do taxíku, pozdravte řidiče slovem NIHAO (čínsky „ahoj“).
  2. Ukažte adresu: Poté mu ukažte vytištěný papír s čínskou adresou a všemi podrobnostmi výše (někdy stačí vizitka).
  3. Ověřte měřič: Jakmile taxikář zařadí první rychlost a začne odjíždět, MUSÍ ZAPNOUT TAXAMETR. Pokud to neudělá ihned, řekněte FA PIAO a ukažte na měřič.
  4. Požádejte o účtenku: Jakmile vás taxikář dovezl na vaší destinaci, hned řekněte FA PIAO. Taxikáři by měli vždy automaticky vytisknout účtenku, ale to se vždy nestane. Je dobré je na to připomenout.
  5. Rozlučte se: Nakonec se rozlučte slovem BYE – BYE.

Závěr

Jízda taxíkem v Číně může být zpočátku trochu náročná, ale s těmito tipy a radami se snadno dostanete kamkoli po celé Číně. Nezapomeňte vždy požádat o FA PIAO a užijte si svou cestu!

Pro vstup do Číny, potřebujete mít platné čínské vízum, které vám rádi zajistíme.