Přeskočit na obsah

144hodinová tranzitní víza v Číně – zjednodušení vstupu pro turisty a obchodníky

144hodinová tranzitní víza v Číně

Zjednodušení vstupu pro turisty a obchodníky

Čína nabízí 144hodinovou bezvízovou tranzitní politiku, která umožňuje občanům z 53 zemí, včetně České republiky a Slovenska, pobyt ve vybraných oblastech Číny po dobu až šesti dnů bez nutnosti žádat o vízum.

Podmínky pro využití 144hodinového bezvízového tranzitu

Podle požadavků Čínského národního imigračního úřadu (NIA) musí lidé žádající o 144hodinový bezvízový tranzit mít:

  • Platný cestovní pas nebo jiný mezinárodní cestovní doklad, který je platný déle než tři měsíce od data příjezdu;
  • Navazující letenku/jízdenku s potvrzeným datem odjezdu a číslem sedadla, která potvrzuje odjezd/odlet z Číny do třetí země nebo regionu do 144 hodin;
  • Příjezdový formulář (Arrival Card) pro cizince v tranzitu, která se vyplňuje při příjezdu do Číny.

Historie a rozšíření politiky

Politika 144hodinového bezvízového tranzitu byla poprvé představena ve třech městech oblasti Shanghai-Jiangsu-Zhejiang ve východní Číně v roce 2016. Nyní se rozšířila na 20 měst a celkem 29 letišť a přístavů. Mezi tato města patří například Peking (letiště Beijing Capital), Šanghaj, Chengdu, Xi’an, Guangzhou a Shenzhen.

Více informací naleznete v původním článku.

Canton Fair a podpora mezinárodního obchodu

Canton Fair, jeden z nejpopulárnějších čínských veletrhů, jež se koná v Guangzhou, těží z této bezvízové politiky. Veletrh, který se koná od roku 1957, láká každoročně kolem 25 tisíc vystavovatelů z celého světa, včetně českých firem. Provincie Guangdong, kde se veletrh koná, je nejbohatším čínským regionem díky exportu zde vyráběného zboží.

Možnosti využití pro české společnosti

České společnosti či jednotlivci mohou využít možnosti 144 hodinového tranzitního víza při cestách do Asie, nebo pokud mají v plánu navštívit své čínské obchodní partnery a následně se přesunout do Hong Kongu či Macao. Tato místa jsou spojena s provincií Guangdong sítí rychlovlaků.

Nové možnosti mobilních plateb

Pro cestující do Číny je také důležitá novinka týkající se mobilních platebních programů. Aplikace Wechat a Alipay nyní umožňují propojení se zahraniční platební kartou, což usnadňuje platby, které v Číně daleko přesahují používání hotovosti nebo platebních karet.

Kontakt a další informace

Pro více informací o možnosti využít 144 hodinová tranzitní víza k cestě do Číny, neváhejte kontaktovat politicko-ekonomický úsek Velvyslanectví ČR v Pekingu na e-mailové adrese: commerce_beijing@mzv.cz.