Velvyslanectví ČLR v ČR upozorňuje cestující do Číny, aby pravdivě žádali o zdravotní kód/zdravotní prohlášení a nepředkládali pozměněné (falešné) dokumenty

Velvyslanectví ČLR v České republice v nedávné době zaznamenalo jednotlivé případy cestujících do Číny, kteří v procesu žádosti o vydání zdravotního kódu/prohlášení o zdravotním stavu, manipulovali se zprávami o testech, padělali očkovací certifikáty a zatajovali anamnézu infekce. Takové jednání nejenže je rizikem pro bezpečnost a zdraví ostatních, ale zakládá podezření na porušování příslušných čínských zákonů a předpisů. V případech, kdy bude zdravotní kód/prohlášení o zdravotním stavu získán na základě pozměněných (falešných) dokumentů, zatajování anamnézy infekce apod. a způsobí import nákazy do Číny, pak budou příslušné čínské úřady v souladu se zákonem vymáhat právní odpovědnost na daném cestujícím.

Velvyslanectví ČLR připomíná všem cestujícím z ČR, aby se při podání žádosti o vydání zdravotního kódu/prohlášení o zdravotním stavu řídili „Souborem příslušných požadavků na vydání zdravotního kódu/prohlášení o zdravotním stavu osobám, které cestují z České republiky do Číny“ (http://www.chinaembassy.cz/cze/lsyw/202108/t20210826_9013896.htm), pravdivě vyplnili všechny údaje, předložili pravdivé dokumenty a neposkytovali falešné informace a dokumenty. Velvyslanectví bude materiály k žádosti o vydání zdravotního kódu/prohlášení o zdravotním stavu přísně kontrolovat, aby byla zajištěna bezpečnost a zdraví cestujících do Číny.

Zdroj: Velvyslanectví Čínské lidové republiky v České republice (http://cz.china-embassy.org/cze/lsyw/202111/t20211122_10451525.htm), dne 2021-11-22 ve 22:38 hod.