Výskyt koronaviru v provincii Hubei

České ministerstvo zahraničních věcí radí necestovat do provincie Hubei, kde je výskyt koronaviru označovaný 2019-nCoV. Zejména se to týká těchto měst: Wuhan, Ezhou, Xiantao, Zhijiang, Qianjiang, Huanggang, Chibi., Huangshi, Xianning, Enshi, Dangyang, Jingzhou, Jingmen, Xiaogan.

V případě, že cestujete do jiných čínských, případně asijských krajů - dbejte na zvýšenou hygienu, případně použijte na ústa roušku, vyhýbejte se přeplněných míst, trhům, apod.

Na mezinárodních letištích v Číně (včetně mezipřistání) a v dalších zemích jsou zaváděny zdravotní kontroly (měření teploty), a to především u cestujících z Číny. V případě zdravotních obtíží může dojít k vyloučení cestujícího z přepravy a preventivnímu umístění do karantény. Tato opatření mohou mít dopad také na časový harmonogram jednotlivých spojů. Zdroj MZV.

V případě, že chcete zrušit cestu do Číny, tak některé aerolinky Vám vyhoví - informujte se u leteckých společností.

Ministerstvo zahraničních věcí ČR doporučuje všem cestovatelům registraci v aplikaci DROZD.

V případě nouze kontaktujte nouzovou linku:

  • Velvyslanectví ČR v Pekingu +86 139 1175 2207
  • Generální konzulát Šanghaj +86 139 1887 3144
  • Generální konzulát Chengdu +86 156 8099 8104 
  • Generální konzulát Hongkong +852 915 272 46

Pokud jste si objednali nějaké zboží z čínského eshopu a obábávte se, že by mohl být balíček nakažen koronavirem, tak podle informací by viry neměli přežít na tak dlouhé cestě. Ve vlhkém prostředí dokáže vir přežít cca 24 hodin, jinak potřebuje lidské buňky k přežití.

Podle nejnovějších informací již vědci testují funkční vakcíny.